top of page
Search

Yeşilçam'dan Kopamayanlarda: Cemil Şov (2021) 


Hiç derinden arzuladığınız bir hayalin peşinden koştunuz mu? Çevrenizdeki herkes için boş bir arzu olarak kabul edilen bir rüyaya ulaşmaya çalıştınız mı? Barış Sarhan’ın 2021 Rotterdam Uluslararası Film Festivali’nde prömiyerini yapan Cemil Şov; sinefil olmayı, güvenilmez baş kahramanı, çağdaş İstanbul’u ve kişinin arzularını gerçekleştirmek için ne kadar ileri gidebileceğini tam olarak yakalayanlardan.


Filmlerde sığınma aramaya meyilliyiz. Bize büyük bir kaçış zevki sağlayan, hayal edeceğimiz tüm gerçekliklere bizi götürene nasıl bağlanamayız? Bazılarının düşüncesi ile sefil bir hayat yaşamakta olan Cemil’in (Ozan Çelik) sığındığı ve onun küçük hayatına zevk veren de eski Türk sineması: Yeşilçam’dır. Ama sinemanın arkasında yatan yalanlara kör olan güvenlik görevlisi Cemil’in en büyük arzusu da oyuncu olmaktır. İdolü Turgay Göral'ın (Başar Alemdar) canlandırdığı kült film Kâbus’un yeniden çevirimi için ikonik bir kötü adam rolü için seçmelere katılır ve böylece yıldız olma fırsatını yakalar. Ancak ünlü yönetmenin karşısında yaşadığı sahne korkusundan ve yetersiz karizmasından ötürü seçmelerde başarısız olur.


Filme ve Cemil’in hayatına da işte tam o sırada güvenlik görevlisi olarak çalıştığı alışveriş merkezinin resepsiyonunda çalışan Burcu (Nesrin Cavadzade) girer. Biri alışveriş merkezinin parıl parıl parlayan kesiminde, insanları selamlamakta; öbürü ise merkezin otoparkında karanlık bir kutu içerisinde, kamerayla insanları gözetlemekte iken bu ikilimiz iki zıt kutup gibi görünür. Ancak Cemil’in Burcu’nun babasının, idolü Turgay Göral olduğunu öğrenmesi ile film bu ikiliyi kesiştirir. Günümüzün "bana bak" kültürü dünyasında Cemil de Burcu da kendine yer edinmeye çabalayanlardandır. Film ilerledikçe iki karakterimiz için de bu kültürün anlamı değişir, yeni bir anlam edinir. Cemil, Kâbus filminin ana kahramanı olan Turgay Göral’a öykünerek ona ve onun karakterine bürünme sürecindedir. Bununla birlikte Cemil için kahraman ve kötü adam kavramlarının arasındaki fark gittikçe flulaşır. Burcu ise etrafındaki adamları pençesi altına almaya çalışıp alışveriş merkezinin hiyerarşi piramidinde daha yukarı çıkmak için cinsel özgürlüğünü kullanır. Biz de onun babasıyla olan ilişkisinden geriye kalanlara baktıkça bu kültürün onun için anlamsızlaşmasını, manasını yitirmesini izleriz. Bu iki farklı yönde ilerleyen kahramanlarımızın performansları, seyirciyi başından itibaren filmin içine çeker ve bu serüvenlerini Soycut Turan’ın müthiş görüntü yönetmenliği ile izlemek büyük bir keyif verir.


Bunların yanı sıra eski Yeşilçam filmlerinin gangster kültürüne, Kâbus filmine geri dönüşlerini 4:3’lük siyah beyaz çekimleriyle ve melodramında da iş ortamının yarattığı gerginlikle şapka kaldıran Cemil Şov, sıradan bir Türk alışveriş merkezinin içerisinde bile ne hikâyeler dönebileceğini kendisine görev edinmiştir. 2021 Engelsiz Filmler Festivali’ne konuk olan Sarhan, ana mekân seçiminin nedeni sorulduğunda şu cevabı verir: “Hayattaki ‘vitrin’ kültürünün en göze batan ve isim babası olan alışveriş merkezini kullanmak Cemil’in hikâyesi adına mühimdi. Artık herhangi bir yaşam alanı kurulacağı zaman, önce alışveriş merkezi kurulup onun etrafına çevreleniyor mahalleler. Böylece her sosyal çevreden, her tür ilişkiye sahip insanın bulunduğu bir konum haline geldi AVM’ler. Özellikle bu alışveriş merkezlerinin ön ve arka taraflarındaki kontrast benim çok ilgimi çekti. Filmin ana fikri de bir alışveriş merkezinin arkasına açılan, servis koridorlarının göründüğü alanı görünce ortaya çıktı. Bir kapıyla bu kadar büyük bir değişim olması ve ‘Bu arka planda ter döken insanların hayatlarını anlatan bir film ne kadar değişik olurdu.’ dememle Cemil Şov’un macerası başladı.”


Özellikle ilk yarısındaki yavaş temposuyla Cemil Şov iki saatlik ekran süresi ile biraz fazla uzun gelse de Barış Sarhan’dan iyi bir ilk filmdir. Türk sinemasında yarattığı orijinalliği ile festival mecrasında kendine büyük bir isim edinebileceğinden şüphe etmememle birlikte bağımsız film seyircisi ile kavuştuğu zaman da seyircisine kaliteli vakit geçirteceğinden de eminim. Cemil Şov, 5 Kasım’da seçili sinemalarda vizyonda!

0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page